turistika

Klub sa v turistickej činnosti venuje hlavne vodáckej turistike ale vytvára podmienky aj pre pešiu a lyžiarsku turistiku. Terény v blízkom, ale aj vzdialenejšom okolí Zvolena sú z hľadiska turistických možností jedni z najlepších na celom Slovensku, nie len z hľadiska turistických zaujímavostí, ale aj vzájomnej prepojenosti. Začnete napr. pešou turistikou na hrebeni Nízkych Tatier, pokračujete vodnou turistikou na Hrone, ktorá Vás privedie ku  kultúrnym a historickým zaujímavostiam Banskej Bystrice, Zvolena, Banskej Štiavnice a Kremnice. Hlavnou a pre nás našou materskou riekou je Hron, všeobecne jedna z najobľúbenejších a najkrajších riek.

Aj keď sa plynulá splavnosť rieky stavbou vodných diel na spodnom úseku pod Kozárovcami znemožnila, horný úsek od Brezna po Zvolen, prípadne po spomínané Kozárovce je stále atraktívny. Športovo vodáckou lahôdkou je úsek Hrona nad Breznom, ale tento zákusok je len pre vyvolených, čo dokážu byť v správnu chvíľu na správnom mieste - pod Heľpou alebo v Polomke keď tečie voda. Našou druhou, takpovediac súkromnou riečkou je ľavý prítok Hrona, Slatina. Na Slatinu jazdíme výnimočne, je potrebné dostatočné množstvo vody. Je to svižne tečúca voda v úzkom koryte s ustavične meniacim sa smerom, preklenutá klenbou stromov, dlhé úseky bez civilizácie, v ktorých sa striedajú úzke prielomy so skaliskami nad vodou s široko otvorenými trávnatými údoliami. Raj o ktorý sa už bojuje desaťročia - má sa tu vybudovať priehrada. Slatina do Zvolena priteká z masívu Poľany od východu, na jej brehu máme lodenicu a pod mestom sa vlieva do rieky Hron. Hneď nad lodenicou je 50 hektárová vodná nádrž Môťovská priehrada, kde trénujeme hlavne rýchlostnú kanoistiku a základný vodácky výcvik, pod priehradou vo výpuste slalomové zručnosti no a keď tejto vody máme dosť tak sa splavíme do Hrona a do Žiaru alebo sa odvezieme na najväčšiu perej na Hrone - Vlkanovú.

Samozrejme naše vodácko turistické aktivity nie sú orientované len na Hron. Naši členovia sa doteraz plavili na slovenských riekach: Turiec, Váh, Hornád, Hnilec, Topľa, Ondava, Bodrog, Belá, Dunajec, Dunaj, Malý Dunaj, Orava, Morava a na českých riekach: Morava, Moravice, Lužnice, Jihlava, Jizera, Labe, Vltava, Mže, Ohře. V zahraničí sme sa plavili na rakúskom aj maďarskom Dunaji, s raftom sme navštívili v Slovinsku Soču, Sávu, v Rakúsku Ens a Salzu a iné. Ak sme v predchádzajúcom označili rieku Hron ako materskú, tak našim druhým domovom je Dunajec a Pieniny. Každoročne raz - dvakrát realizujeme pre našich členov niekoľkodňový pobytový výjazd, náplňou ktorého je opakované splavovanie rieky Dunajec a pešia turistika. Niekedy sa nám podarí splaviť Dunajec počas jedného dňa aj 4x. Po toľkých rokoch poznáme Dunajec v skorej jari kedy ešte v tieni boli mrazíky aj v neskorej červenožltej jeseni kedy v ostrom tieni už boli mrazíky. Poznáme Dunajec z krásnych letných dní kedy vápencové, biele, vylízané bralá boli ostro vyrezané voči tmavomodrej hlbokej oblohe, ale poznáme ho aj s dažďom a so zimou. Poznáme Dunajec pokrytý silnou snehovou pokrývkou a vtedy tam bolo kostolné, biele ticho, počuli sme padať sneh a nikde živej duše.Poznáme nočné Dunajce, osvetlené neskutočným množstvom hviezd, akoby sa z celej oblohy prišli pozrieť na rieku.

Možnosti pešej turistiky sa u nás prelínaju s zimnou turistikou-tie isté doliny, tie isté kopce a vždy je tam niečo nové a je to iné. Nízke Tatry s hrebeňovkou z Donovál cez Chopok až po Kráľovú Hoľu pod ktorou pramení Hron, Hornád, Hnilec a Čierny Váh, neďaleký Slovenský Raj s tiesňavami a s prielomom Hornádu, Slovenské rudohorie-Veporské vrchy s masívom Poľany, Štiavnické Vrchy s tajchami, Veľká Fatra s Kremnickými vrchmi a s Krížnou, to sú všetko terény, ktoré máme takpovediac pod nosom a využívame ich či na pešo, na bežkách alebo zjazdovkách.

Formy naplňania záujmu o turistiku našich členov sú rôzne: od individuálnych splavov a výletov, cez spoločné jednodňové akcie, splavy putovného charakteru až po pobytové splavy a turistiku. V našich doterajších turistických aktivitách prevažovali hlavne spoločné pobytové a putovné akcie organizované pre žiakov. Vždy sme sa snažili do týchto turistických akcií, v ktorých prirodzene dominuje pohybová a oddychová forma trávenia času dostať aj výchovné a poznávacie zložky za účelom správneho orientovania sa detí pri pobyte v prírode vo všetkých smeroch. Popri uspokojovania potrieb našich členov v turistike, hlavne vodnej sa snažíme ponúkať svoje možnosti aj cudzím formou požičiavania vodáckeho materiálu a výstroje, prípadne organizovaním vodnej turistiky pre cudzích na slovenských riekach.


Valid HTML 4.0! Valid CSS!
© Peter, 2003 - 2011 Krmivá pre psov Vygenerované za 0.001 s